Bezpečné opaľovanie

Poznajte svoj fototyp kože. V závislosti od kožného typu vzniká po pôsobení  prirodzeného, či umelého svetelného zdroja biologická reakcia, ktorou je začervenanie, zápal kože, pigmentácia. Rozdelenie kožných typov do 6-ich skupín vychádza z klinického pozorovania.

V našich geografických podmienkach rozoznávame 4 fototypy. Osoby 1. a 2. fototypu majú svetlú pokožku, ich pokožka sa ľahko spáli a nezhnedne. Tieto osoby sú náchylné k chronickému poškodeniu kože svetlom. Osoby 3. a 4. kožného typu sa zvyčajne nespália, po opaľovaní spigmentujú.

Opaľovacie krémy

Opaľovacie krémy sú prípravky chrániace našu kožu pred účinkami ultrafialového žiarenia, a to UVA aj UVB zložky žiarenia. V prípade, že chceme predísť nesprávnemu slneniu, potrebujeme správne zvoliť ochranný krém, naniesť ho na pokožku v dostatočnom množstve a vo vhodnom časovom období. Pre správny výber opaľovacieho krému treba brať do úvahy fototyp kože, klimatické podmienky letoviska a stav opálenia pokožky.

SPF (sun protecting factor) ochranného krému je číslo, ktoré udáva, koľkokrát dlhšie možno vystaviť kožu účinkom žiarenia bez toho, aby sa koža spálila, na rozdiel od slnenia bez použitia ochranného prípravku. Pri výbere opaľovacieho krému možno rozlíšiť dva typy účinných látok. Chemické filtre v opaľovacích krémoch žiarenie absorbujú, fyzikálne filtre blokujú prienik slnečného žiarenia do pokožky.

Malé deti a alergici by rozhodne mali uprednostniť prípravky na báze fyzikálnych filtrov. Na opaľovacích krémoch nachádzame aj označenie o vodeodolnosti. V prípade, ak nesie prípravok toto označenie, podľa najnovších štúdii treba krém aplikovať 15- 20 minút pred slnením a opakovane 15- 20 minút po začatí slnenia. Znamená to, že v priebehu jednej hodiny krém nanášate 2-krát. Táto aplikácia by mala byť dostatočne účinná, ale v prípade športovej aktivity (plávanie, volejbal), nadmerného potenia, ležania v piesku etc. sa odporúča aplikáciu zopakovať. Ak prípravok nenesie prívlastok vodostály, aplikáciu je potrebné urobiť 15- 20 minút pred začatím slnenia, a potom následne každé dve hodiny.

Pozor pri pobyte vo vode, UV žiarenie preniká až 50cm pod vodnú hladinu. Pri nanášaní krému nezabúdajte natrieť naozaj všetky odhalené partie, teda aj ušnice, či priehlavky nôh.